Sig Gissler priblížil verejnosti dôležitosť Pulitzerovej ceny

V priestoroch Auly Jána Pavla II. sa 2. augusta 2013 o 16-tej hodine uskutočnila prednáška Siga Gisslera – administrátora Pulitzerovej ceny.

 

Sig Gissler je správca Pulitzerovej ceny. Jeho cieľom bolo pozdvihnúť žurnalistiku na začiatku 20. storočia. „Avšak v súčasnosti má Amerika svoje nedostatky, pretože zápasí s digitálnou revolúciou. Ak by sme ale mali porovnať súčasnú a žurnalistiku v minulosti, tak nikdy nebola lepšia, ako je teraz. Ak padne Amerika, padne aj žurnalistika,“ – povedal Gissler.

Pulitzerova cena sa často porovnáva s Oscarom. „Je veľmi pekné dostať Oscara, ale dostať Pulitzerovu cenu je ešte lepšie,“ – zavtipkoval Gissler. Bola to prvá cena za žurnalistiku a bola založená Josephom Pulitzerom. Pulitzerova cena sa neodovzdáva iba za novinárstvo, ale aj za drámu, literatúru a hudbu. Vo svete sa vníma ako veľká prestíž, víťazi vstupujú do excelentnej aristokracie. Táto cena nie je pre jednotlivcov, ale pre organizácie za celkové úsilie.

 

Čo by odporučil SigGissler budúcim novinárom? „Čo robí víťaza víťazom? Schopnosť podať správu z udalosti, kvalitné písanie ale aj trochu šťastia. Príbehy niekde čakajú na to, aby boli povedané, len sú skryté, že ich nie je vidieť. Musíte byť zvedavý, rozšíriť svoje siete a neúnavne sa pýtať ´prečo?´“

 

Joseph Pulitzer v roku 1912 použil svoj majetok na založenie školy žurnalistiky, Pulitzerova cena sa odovzdáva od roku 1917. Má dvadsať cien, z toho štrnásť je za žurnalistiku. V apríli 2014 sa rozhodne o ďalších víťazoch tejto prestížnej ceny.Pridaj komentár