Silvia Maher: Ukradli mi syna Eliotta

Na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku sa uskutočnila diskusia s Milanom Horeličanom. Témou bolo odoberanie detí vo Veľkej Británii. Prednášky sa zúčastnila a svoj príbeh vyrozprávala aj Silvia Maher, ktorá prežíva podobný problém.

Iniciátor občianskych aktivít Milan Horeličan prijal pozvanie katedry žurnalistiky, aby priblížil okolnosti odoberania detí úradmi vo Veľkej Británii. Na besede, ktorá sa konala v stredu 30. októbra poukázal na nezrovnalosti práv štátu a práv rodičov, v ktorých má v týchto prípadoch navrch štát.

,,Príde dieťa v Anglicku s modrinou do školy a zistí to vyučujúci. Povinnosťou pedagóga je zavolať sociálnu službu. Zo školy ho odvedú na vyšetrenie k doktorovi, avšak bez vedomia rodičov. Lekár potvrdí, že modrina je čerstvá. Nikoho však nezaujíma, ako zranenie vzniklo, či dieťa neutrpelo úraz, napríklad pri páde z bicykla. Okamžite atakujú rodičov, že týrali deti,“ uviedol  poslucháčov do obrazu Horeličan.

Hosťom stretnutia bola i Silvia Maher, ktorú sprevádzala jej matka Ľubica Danielová. Silvia Maher si momentálne prechádza touto skutočnosťou. Od svojich šestnástich rokov žila v Británii. Britskí sociálni pracovníci jej odobrali 12-ročného syna Eliotta 1. mája tohto roku. Úrady a lekári ako dôvod uvádzali simulovanie syna, ktorý podľa nich neoprávnene vymeškával štúdium. Po tom, čo lekári nezistili u Eliotta žiadnu diagnózu, nasledoval tvrdý zásah sociálky.

Silvia Maher o svojom synovi: ,,Predtým, než sa Eliottovi zhoršil zdravotný stav bol výborný študent a najmä talentovaný tenista so sľubne vyvíjajúcou sa kariérou. Eliott však začal trpieť zdravotnými problémami, ktoré pretrvávali 8 mesiacov a preto nemohol navštevovať školu.“

,,Po tom, čo mi odobrali syna, sme dostali avízo, aby sme rýchlo opustili Veľkú Britániu. Strachovali sme sa o svoje životy, preto sme utiekli. Na Slovensku sme od augusta a doposiaľ nám nik nepomohol, aj napriek tomu, že to bol medializovaný prípad a je do neho zapojený skoro celý svet. Slovenská republika má dostatočne vhodné podklady, aby sa v tomto prípade realizovala.“

Podľa Silvie sa všetko deje len ,,akože sa niečo rieši“, ale realita je úplne iná. Aj prostredníctvom tejto diskusie chcela zdôrazniť, aby sa Slovenská republika aktívne podieľala na riešení kriminálnych zločinov páchaných na slovenských deťoch a taktiež aby poverené orgány konali.

Od 1. januára do 1. júla 2013 sa vo Veľkej Británii nachádza podľa informácií 78 slovenských detí, ktoré boli odobraté. To je počet detí, o ktorých sa vie. Podľa Horeličana je však toto číslo niekoľkonásobne vyššie.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: http://www.lorna.estranky.sk/clanky/stop-juvenilnej-justicii.html



Pridaj komentár