Slovenským študentom prednášal významný novinár

Významný americký novinár Walt Bogdanich sa podelil so svojimi skúsenosťami. Poukázal na to, ako sa dá zmeniť spoločnosť vplyvom písania a hovorenia o pravde. 

RUŽOMBEROK –  Na Slovensko zavítal Walt Bogdanich, trojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny.  Najvýznamnejší investigatívny novinár prednášal na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Pedagogický zamestnanci ako aj študenti jednotlivých univerzít si mohli vypočuť skúsenosti významného novinára. Prednášky, ktoré boli spojené s diskusiou boli dostupné aj pre študentov iných fakúlt na Slovensku. Walt Bogdanich prednášal na tému: „Riziká a prínosy investigatívnej žurnalistiky v globálnej ekonomike.“ Do programu Nadácie Tatra banky Pulitzer Prize Winner sa zapojili aj študenti Filozofickej fakulty v Ružomberku. Študenti si mohli prednášku, ktorá bola tlmočená vypočuť v mediálnom centre Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity.

„ Štyridsať  rokov som nerobil nič len investigatívnu žurnalistiku. Život sa nežije ľahko. Vidíme krivdu, ktorá nás vie rýchlo naštvať,“ povedal v úvode svojej prednášky Walt Bogdanich.

Vo svete existujú silné, hlavne peňažné zabezpečené spoločnosti, ktoré majú vplyv na mnohé inštitúcie.

„Musíte mať silný zmysel pre dobro a zlo, respektíve  pre to, čo je správne a nesprávne. Musíte mať odvahu hovoriť pravdu a mať silu, schopnosť komunikovať,“  týmito slovami povzbudil budúcich žurnalistov Walt Bogdanich.

Walt Bogdanich je trojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny. Je zástupca šéfredaktora novín New York Times. Pracuje ako docent na Fakulte postgraduálneho štúdia novinárstva na Columbia University v New Yorku. V čase, keď nastúpil do spoločnosti New York Times, bol producentom americkej televízie CBS.  Pracoval v ABC News a v denníku Wall Street Journal.

Prvú Pulitzerovu cenu získal Walt Bogdanich v roku 1998 za články pre Wall Street Journal o rizikových, zdravotníckych laboratóriách.

V roku 2005 získal Pulitzerovu cenu za národné spravodajstvo v sérií správ o firemných zakrývaniach smrteľných nehôd na železničných priecestiach.

Autor: Simeon VassPridaj komentár