Spirituálne sústredení na spirituálnom sústredení

A sme tu. Autobus pomaly spomaľoval až napokon so škrípaním zastal. Zvuk podobní preletu meteoritu cez atmosféru naznačoval, že už dávno patrí do starého železa. No dvere sa otvorili prekvapivo potichu. Začali sme jeden po druhom vyliezať. Každý naložený kopou batožiny sme sa ocitli pred bránami Spišskej Kapituly. Spiritualita môže začať.

Cez starú bránu sa dostávame hanblivo a nesmelo dnu. Veľkolepé sídlo biskupského úradu sa nachádza v malom meste Spišské Podhradie. Komplex tvoria historické budovy, z ktorých je najviac impozantná románsko-gotická katedrála sv. Martina z 13. storočia. Po krátkom zmätenom pátraní kam ísť, vstupujeme do budovy kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý funguje od roku 1990. Budúci kňazi sa za hradbami Kapituly pripravujú na život strávený v službe Bohu a veriacim. Momentálne tu študuje 53 seminaristov zo spišskej a rožňavskej diecézy.

Zvedaví sa po krátkom uvítaní snažíme dostať do svojich izieb. S kľúčmi v ruke stúpame po schodoch na prvé poschodie. V napätom očakávaní otváram dvere. Chlad, prvé čo si uvedomíte, keď prekročíte prah. Rýchlo zapínam kúrenie dúfajúc, že teplo zohreje moje skrehnutú ruky. Sklamane a rezignovane si sadám na posteľ v snahe zahnať myšlienku, že do odchodu mi ostávajú ešte tri dni.

Ale ubehli prekvapivo rýchlo. Deň sme začínali modlitbou pri raňajkách a končili unavení po prednáškach. Veriaci i neveriaci, katolíci či evanjelici – všetci sme prežili, nadávali sme spolu a o chvíľu zase umierali v kŕčoch smiechu. O spestrenie sa nám postarala aj návšteva hradu, pyšne stojaceho nad mestom. Všetkých nás očarili jeho mohutné a nevľúdne kamenné múry a učaroval nám prekrásny výhľad z veže. Zo sústredenia zo spirituality sme si okrem kopy špinavého oblečenia v kufroch odniesli nezabudnuteľné spomienky, nové priateľstvá a fotoaparáty plné krásnych fotografií.Pridaj komentár