Stredoškolské spevácke zbory sa stretli na festivale v Ružomberku

Viac ako dvesto mladých spevákov už druhýkrát predviedlo svoj talent na festivale stredkoškolských speváckych zborov v Ružomberku. Na podujatí s nesúťažným charakterom sa delili o radosť z hudby a inšpiráciu.

RUŽOMBEROK. Gymnázium sv. Andreja a Katedra hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku aj tento rok zorganizovala festival Cantare Choraliter. Predstavilo sa na ňom sedem stredoškolských speváckych zborov nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska.

Každý zbor vystúpil s dvomi skladbami a podujatie vyvrcholilo spoločným koncertom, na ktorý si speváci pripravili tri náročné piesne. Festival, ktorého cieľom je spoločne prežívať radosť zo spevu a hudby, mal nesúťažný charakter. „Nesúťažná forma je trendom v západných krajinách, kde neoceňujeme toho najlepšieho, ale cieľom je stretnúť sa a podeliť sa s myšlienkami o vedení a o fungovaní zboru. Zároveň sa chceme inšpirovať repertoárom a inými námetmi,“ povedal Kamil Nemčík, riaditeľ Gymnázia sv. Andreja.

Podľa vedúcej zboru Coro di san Andrea Anny Viglašovej z Ružomberka si môžu zúčastnení vytvoriť nové priateľstvá a okrem toho aj prekročiť svoje limity. „Každý zbor má svoje limity, no keď sa zbory spoja, spoja sa aj talenty a výsledok je veľmi pekný,“ hovorí Viglašová. Podujatie finančne podporilo Mesto Ružomberok a záštitu prezvala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Autor: Simeon Vass

Titulná fotografia a galeria: www.T2.sk/AntonKulanPridaj komentár