Študenti a dôchodcovia – ak si nezaplatia, nemusia mať vo vlaku miesto

SLOVENSKO. Bezplatné cestovanie vlakmi sa od novembra dotkne približne 2,5 milióna cestujúcich. Dôchodcovia, študenti a žiaci budú môcť vlakmi jazdiť zadarmo, avšak uprednostňovaní budú platiaci cestujúci.

Výhody ktoré odobrila vláda by mali ľudí motivovať k ekologickejšiemu cestovaniu. Je možné, že niektorí z nich sa na vlaku zadarmo ale predsa neodvezú. Uprednostňovaní budú totiž platiaci cestujúci a tak sa môže stať, že ak sa vlak naplní, ďalšie lístky zdarma už vydané nebudú.

Napríklad, ak cestujete rýchlikom ktorý býva väčšinou plný a Železnice Slovenskej republiky ( ŽSR ) vydajú polku lístkov zadarmo, môžu sa rozhodnúť, že ďalšie lístky dostanú už iba platiaci cestujúci.
„ Neprekáža mi to ak si budem musieť zaplatiť jednu, dve cesty. Aj tak ušetrím dosť,“ vyjadrila sa Miriam, študentka Katolíckej Univerzity v Ružomberku.

Zmeny pre cestujúcich sú pripravené od 17. Novembra. Pre cestovanie zadarmo je potrebné vybaviť si preukaz. ŽSR zriadili za účelom vydávania osobitné pokladne, ktoré nájdu záujemcovia o bezplatné cestovanie na železničných staniciach. Pokladnice sú označené skratkou KVC ( komplexné vybavenie cestujúceho ). „ Pokladne máme zatiaľ otvorené len niekoľko dní, no zákazníci chodia stále. O cestovanie zadarmo, majú záujem,“ potvrdila nám Anna Urbanovičová, jedna z pokladníčok.

Približne polovica obyvateľov Slovenska, ktorí budú cestovať zadarmo si ale najprv musia vybaviť preukazy. Vydanie preukazu v pokladniciach KVC sa robí na počkanie, a stačí na to pár dokumentov.Pridaj komentár