Študenti a dôchodcovia ušetria mesačne na vlakoch desiatky eur

Ružomberok – Od 17. Novembra budú vlaky pre študentov a dôchodcov zadarmo. Podľa Ministerstva financií štát za túto zmenu na železniciach zaplatí 13 miliónov eur.

Matúš Jalčák, študent Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU), ušetrí mesačne na bezplatnom cestovnom päťdesiat eur. Matúš je študentom jednoodborovej informatiky a objasnil nám svoj postoj na bezplatné cestovné: „Je to pre mňa dobrá vec, pretože najviac penazí som investoval do cestovania.“

Matúšov mesačný rozpočet bol stodesať eur. Z tejto sumy precestoval šesťdesiat eur: „Keďže to teraz bude zadarmo, zostane mi viac peňazí na štúdium,“ šťastne odpovedal študent jednoodborovej informatiky.
Študent politológie Peter Grečnár, ostáva nohami na zemi: „Nebude to fungovať, pretože to je iba predvolebná kampaň Smeru – sociálna demokracia. Domnievam sa, že to bude fungovať dva mesiace.“

Snažili sme získať aj stanovisko katedry politológie na KU. Členovia katedry odmietli vyjadriť svoj postoj, že poslanci schváli bezplatné cestovné pre študentov a dôchodcov: „Na túto tému sa nebudeme vyjadrovať. Pýtajte sa, skôr politikov, nie akademikov,“ povedala vedúca katedry politológie Andrea Božeková.

Železnica plánuje posilniť spoje na niektorých úsekoch. Od 14. decembra by malo jazdiť o 103 vlakov viac. Autobusoví prepravcovia očakávajú až osempercentný pokles, kvôli čomu im môžu tržby poklesnúť o takmer 16 miliónov eur. Ako vláda a železnice vyriešia tieto problémy a kto zaplatí straty, zatiaľ nie je známe.

Marcel VargončíkPridaj komentár