Študenti a pedagógovia KU opäť ukázali svoju nezištnosť

Už tradične sa počas adventného obdobia koná v Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka v Ružomberku adventná kvapka krvi. 

Záujemcovia o darovanie krvi musia uviesť evidenčné dáta vyplnením osobných a zdravotných údajov v dotazníku, absolvovať vyšetrenia krvného obrazu a zúčastniť sa rozhovoru s lekárom, ktorý posúdi, či je vhodné vykonať odber. „Celkovo bolo odobratých 68 vzoriek krvi. Robili sme tento odber asi 5 hodín. Vzhľadom k tomu, že niektorí nespĺňali kritériá , odber nemohol byť zrealizovaný,“ vyjadrila sa onkologická lekárka Soňa Zaťková. Viacerí študenti neboli celkom zdraví. Niektorí boli v krátkom čase po dobratí antibiotík, iným bola na základe skúšobného odberu zistená chudokrvnosť.

Krv  je vzácna pre ľudí, ktorí sú chorí. Táto služba nás učí veľkodušnosti voči druhým ľuďom,“ povedal duchovný správca UPaC Róbert Slotka.

Darovanie krvi má pomôcť všetkým. „Dokázať sa darovať jeden pre druhého. Dokázať myslieť aj na iných, aby sme si uvedomili hodnotu zdravia. Je dôležité, aby sme si ho chránili. Je to veľký dar, keď môžeme darovať krv. Som rád, že aj v minulosti sme mali vždy vyše 70 účastníkov,“ povedal otec Jozef Žvanda, ktorý je sám darcom už od svojich 18. rokov.

Odobraté vzorky poputujú do spracovateľského centra v Banskej Bystrici, kde sa vyhodnotia, urobia testy na hepatitídu B, hepatitídu C, HIV a pečeňové testy. Ak budú testy v poriadku, krv pôjde do rôznych nemocníc. „Najviac, predpokladám, že sa z tej krvi vráti do martinskej fakultnej nemocnice,“ zakončila Zaťková.

„To, že môžem svojou kvapkou krvi zachrániť život ma motivuje. Prišiel som ju darovať už štvrtýkrát. S darovaním krvi nemám problém,“ zhrnul študent pedagogiky Peter.

 

Foto:  TA KU

 

 Pridaj komentár