Študenti majú na úspešné absolvovanie Sústredení zo spirituality už len niekoľko dní

Kým v minulosti študenti Katolíckej univerzity (KU) absolvovali niekoľkodňové Sústredenia zo spirituality (SZS) na Spiši, alebo vo Važci, dnes sa môžu zúčastniť šiestich hodín evanjelizačného programu priamo v Ružomberku.

Dôležité je nazbierať 12 bodov.

Namiesto balenia kufrov študenti získajú papier, kde si zapisujú nazbierané body. Prvou časťou je získanie šiestich bodov počas programu, ktorý pripravili kňazi v priestoroch Univerzitného pastoračného centra (UPaC). Evanjelizačný program v UPaC obsahuje niekoľko aktivít. Pracuje sa v skupinkách, diskutuje sa na rôzne témy a dôležitou časťou je aj účasť na sv. omši.

Druhou súčasťou ukončenia predmetu je nazbieranie šiestich bodov, ktoré môžu študenti pedagogickej a filozofickej fakulty získať individuálne zúčastneným sa na rôznych podujatiach organizovaných  kňazmi. Vybrať si mohli z výletov do Osvienčimu, Wadovíc alebo Krakowa.

Ak sa nerozhodli pre výlet,  body mohli nadobudnúť aj účasťou na pravidelných prednáškach s názvom Utorky s hosťami, kde bolo podmienkou vypracovať esej. Na výber však mali aj z iných možnosti, napr. darovaním krvi, pobytom u benediktínov či kurzami ako Žena poznaj seba, Budujeme vzťah, ako ďalej?, alebo Dni kresťanskej kultúry.

Nadšenie alebo nespokojnosť?

Aj napriek tomu, že nové riešenie spirituality má mnoho možností, niektorí študenti by sa radšej vrátili k tomu pôvodnému. ,,Mrzí ma, že si už nezopakujeme sústredenia, ktoré sme mali v Spišskej kapitule. Mali sme tam vždy zaujímavé prednášky, hrali sme hry a nechýbala ani turistika“, spomína na svoje sústredenia študentka filozofickej fakulty Diana.

 ,,Celkovo mi nový koncept Sústredenia zo spirituality, v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, nevyhovuje. Bodový systém mi skôr pripadá ako umelé navyšovanie účasti na podujatiach, dobrovoľne by som na ne nešla. A absolvovanie dopoludnia v priestoroch UPaC patrilo k tým hodinám, ktoré by som, aj ako študent, vedela využiť efektívnejšie a zmysluplnejšie“, prezradila študentka žurnalistiky Nikola.

Absolvovanie je povinné

,,Nový spôsob SZS nie je dokonalý a stále ho hľadáme a skúmame. Tento spôsob však umožňuje, aby sa študenti mohli sústredení zúčastniť a zároveň si vybrať vhodný termín. Okrem toho to nie je finančne náročné a študenti tak môžu absolvovať predmet, ktorý je riadnou súčasťou štúdia na KU. Bez absolvovania tohto predmetu ho nie je možné úspešne ukončiť“, informoval duchovný otec Jozef Žvanda. Zároveň dodal, že aj prostredníctvom nových SZS sa kňazi snažia študentom odovzdať osobnú skúsenosť s Bohom.

Zmena spôsobu absolvovania SZS má mnoho dôvodov. Môže za to aj zníženie dotácií hodín, menej študentov, finančné nedostatky, ale aj neúčasť na sústredeniach z rôznych príčin.

Foto: Anton KulanPridaj komentár