Študenti žurnalistiky absolvovali sústredenie zo spirituality

Študenti prvého ročníka bakalárskeho programu žurnalistika Filozofickej fakulty (FF) Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) zažili predĺžený víkend v Spišskej Kapitule. Jeho cieľom bola duchovná obnova. 

27 potenciálnych žurnalistov strávilo v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka čas od 27.februára do 2.marca. Ich duchovným mentorom bol univerzitný duchovný otec Stanislav Dulák, ktorý posledné dva roky pôsobí v Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka (UPaC). Podľa jeho slov sú duchovné cvičenia organizované na to, aby  študenti zažili dotyk nadprirodzena, aby mali čas zastaviť sa, porozmýšľať o sebe a tiež, aby sa lepšie spoznali.

Program pozostával z ranných chvál, doobedňajších prednášok na rôzne duchovné témy, poobedňajších výletov po blízkom okolí a aktivít vo voľnom čase. Večerňajšie hodiny patrili omšiam a filmom. „Pôvodne som očakával, že sústredenie bude úplne iné – že nebudeme mať voľný čas ani priestor na utužovanie kolektívu,“ vyjadril sa študent Filip. „Avšak myslím, že otec Stanislav nám dal možnosť aj na rôzne výlety, takže cvičenia zo spirituality neboli len o prednáškach  a modlení.“

Otec Stanislav, ktorý chodí na duchovné cvičenia každý týždeň, svoje dojmy z tohto sústredenia vyjadril nasledovne: „Vy ste patrili k tým lepším skupinám.“ Na spiritualitu sú podľa neho rôzne odozvy: „Myslím, že je veľmi veľa kladných. Niekedy sú aj záporné, ale to väčšinou od ľudí, ktorí doslova ignorujú ducha KU.“

Páčil sa mi výlet na Spišský hrad, pretože som tam ešte nikdy nebola. Akurát vtedy svietilo slnko a bol veľmi pekný deň, takže nám to vyšlo. Samotná obnova bola podľa mňa obohacujúca tým, že duchovný otec Stanislav nám hovoril zaujímavé veci o nebi, pekle a o očistci,“ povedala študentka Alžbeta. Pobyt ocenil aj jej spolužiak Jakub: „Boli to pekne strávené tri dni. Celkovo som sa cítil príjemne, duchovne som sa obnovil a bola to pre mňa regenerácia duševných síl pred začínajúcim školským týždňom.

Sústredenia zo spirituality patria k študijnému programu na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Absolvovať ich musí každý študent. UPaC zorganizuje podľa otca Duláka tri až štyri takéto cvičenia týždenne: „Za semester to teda môže byť aj 30 sústredení. Keď sú malé odbory, tak sa spájajú, a na spirituality chodí plus-mínus 25 až 30 ľudí. Nejakých 200 študentov si spraví spirituálne cvičenia náhradnou formou.“ Podobné aktivity sú s KU späté od jej vzniku a siahajú do čias Inštitútu svätého Ondreja.

Mária Bilá

foto: J. FullaPridaj komentár