Študentka žurnalistiky predstavila New York prostredníctvom objektívu

Prízemie budovy filozofickej fakulty zaplavilo takmer šesť desiatok fotografií študentky žurnalistiky Petry Mikulajčíkovej.

Bolo sychravo a celkom chladno, keď sa uličkami New Yorku túlala Petra Mikulajčíková. Spoznávala zátišia veľkomesta, pričom jej došla voda. Zašla preto do najbližšieho obchodu, v ktorom jej usmiata predavačka podala minerálku z Poľska.

Nielen o poľskej vode, ale aj o množstve ďalších zážitkov hovorí vernisáž fotiek pod názvom Americký sen, ktoré študentka žurnalistiky nafotila v meste prezývanom aj ako „Veľké jablko“.

vernisáž peťka„Môj prvotný záujem nebol vytvoriť výstavu, takže som fotila všetko, čo sa mi páčilo. Fotila som svoje spomienky. Zaujímala ma predovšetkým architektúra, ktorá je v New Yorku veľmi zaujímavá, mrakodrapy, ktoré málokedy v živote vidím,“ opísala vernisáž samotná autorka.

Vysnívaný sen

„V Amerike som bola približne pred rokom. Od malička to bol môj veľký sen,“ pokračovala Petra Mikulajčíková, ktorá je aj riaditeľkou univerzitného Pulz rádia.

Petra sa do New Yorku dostala vďaka jednej relácii televízie JOJ. Prihlásili ju do nej dvaja jej kamaráti. Jednou z nich bola aj Barbora Kubovová, kurátorka celej výstavy.

„Petra je človek, ktorý nikdy nemyslí na seba, ale myslí na druhých. Nielen ja, ale aj Simeon, jej za veľa vecí vďačíme. Vysnívať jej tento výlet bolo oproti tomu, čo pre nás urobila, iba taká maličkosť. Chceli sme sa jej za všetko odvďačiť,“ povedala Barbora.

Výstavy budú pokračovať

Iniciátorom zriadenia univerzitnej fotogalérie Jána Labaya je profesor katedry žurnalistiky Imrich Jenča, ktorý neskrýval nadšenie z toho, koľko ľudí sa prišlo pozrieť na novú vernisáž fotiek. Pochválil aj ich kvalitu.

„Naplnilo to moje očakávania, lebo to vyzeralo dobre ako po obrazovej, tak aj textovej stránke. Petra mala vtipné komentáre. Dalo sa na tom zasmiať. Zároveň je to taký iný pohľad na Ameriku. Som preto veľmi spokojný. Myslím si, že otvorenie galérie trošku naštartovalo nejaké médium tu na univerzite a začína sa to stávať blízkym pre viac ľudí ako som čakal,“ ocenil vernisáž profesor Jenča.

Výstava fotiek Petry Mikulajčíkovej je v poradí treťou výstavou, a určite nie poslednou. Študenti univerzity ju budú môcť obdivovať do začiatku novembra, kedy je naplánovaná ďalšia vernisáž.

„Neukázali sa ešte prváci. Určite sa nájde aj medzi nimi niekto, kto rád fotí. S jedlom rastie chuť a pokým niečo podobné máme k dispozícii, aj čo sa týka exkluzívnych priestorov, bola by škoda to nevyužiť,“ dodal profesor Jenča.

Juraj JanoťákPridaj komentár