Študentom pri online prednáške nositeľky Pulitzerovej ceny prekážalo tlmočenie

Víťazka Pulitzerovej ceny Deborah Nelson navštívila univerzitu v Bratislave. Katolícka univerzita si jej prednášku mohla pozrieť len cez internet.

Študenti žurnalistiky mali koncom októbra možnosť pozrieť si živý prenos prednášky víťazky Pulitzerovej ceny Deborah Nelson. Mnohým však prekážalo tlmočenie do slovenčiny, ktoré sa miešalo s anglickým jazykom. „Obidva jazyky sa v prenose navzájom prelínali. Bolo ťažké sústrediť sa na to, čo prednášajúca hovorila,“ uviedla študentka Martina Púpavová.

Prednáška s ocenenou novinárkou sa konala na Univerzite Komenského v Bratislave. Online prenos priniesla Nadácia Tatra banky v rámci programu Osobnosti osobne spolu s Petit Press Academy. Bolo to už šieste pozvanie držiteľa Pulitzerovej ceny v rámci tohto programu. 

Hlavnou témou prednášky boli klimatické zmeny na Zemi. Nelson si myslí, že je to jedna z najdôležitejších tém dnešnej doby. „Klimatická zmena je to najhoršie, čo ľudia doteraz zažili a my sa k tomu stále nevieme postaviť zodpovedne. Čas, kedy môžeme dosiahnuť nejakú zmenu, sa nám roztápa pod rukami,“ vravela Nelson. Taktiež má pocit, že reportéri sa tejto téme vyhýbajú.

Deborah Nelson hovorila aj o investigatívnej žurnalistike. „Investigatíva je o tom, ako prinútiť ľudí, ktorí nechcú hovoriť, aby prehovorili. Rozdiel medzi novinárom, ktorý sa dostane k pravde a tým, ktorý ju nenájde, je vo vytrvalosti. Je potrebné skúšať to znova a znova,“ zdôraznila americká novinárka.

Študentom sa myšlienky laureátky Pulitzerovej ceny páčili. Zaujali ich hlavne jej vlastné novinárske zážitky. „Veľmi sa mi páčila poznámka, že investigatíva je ako ľadovec. Väčšina z nej je pod ľadom. Ja ako investigatívny novinár musím pátrať pod vodou,“ povedal študent žurnalistiky Juraj Pivarči.

Deborah Nelson získala prestížne novinárske ocenenie v roku 1997. Stalo sa tak, keď odhalila rozsiahle zneužívanie vládneho programu zameraného na zabezpečenie bývania pre rodiny amerických Indiánov. Okrem Bratislavy osobne vystúpila aj na univerzite v Košiciach.

Lenka Farkašová

Foto: aktuality.skPridaj komentár