Študentský časopis Zumag obsadil druhé miesto v súťaži Štúrovo pero

Tento rok sa do celoslovenskej novinárskej súťaže Štúrovo pero prihlásil rekordný počet vysokoškolských časopisov. Porota hodnotila deväť periodík, čo bolo o dva viac ako vlani.

RUŽOMBEROK. V piatok, 17. apríla 2015, sa vo Zvolene konal 20. ročník celoslovenskej súťaže novinárov Štúrovo pero. Prvé miesto získal časopis Atteliér – akademický mesačník Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a tiež magazín Paneurópskej vysokej školy v Bratislave Like. Cenu za druhé miesto získal Zumag, časopis študentov žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tretia cena udelená nebola.

Porote na Štúrovom pere predsedal novinár Andrej Tušer spolu s Ferdinandom Tisovičom a Jozefom Vatrálom. Hodnotili najmä pestrosť a usporiadanosť rubrík, tematiku článkov, kvalitu fotografií a grafickú podobu jednotlivých periodík. Redakcia Zumagu bola ocenená 50 eurami a cestou do Bruselu pre jedného člena redakcie.

„Vzhľadom na to, v akých podmienkach tvoríme, je druhé miesto maximum,“ povedal redaktor Zumagu Jakub Liška a dodal, že práve kvôli nedostatočnému finančnému a technickému zabezpečeniu sa ešte stále nemôžu porovnávať s konkurenciou. Podľa vedúceho katedry Juraja Považana však fakulta ani katedra ešte nemá pridelený rozpočet.

Do najnovšieho čísla časopisu Zumag redakcia pridala dve nové rubriky, a to karikatúru a fejtón. Podľa slov šéfredaktorky sa tieto rubriky nenachádzajú v žiadnom inom vysokoškolskom časopise, čo by pre nich mohlo byť veľkou výhodou oproti ostatným.

„Zumag je časopis študentov, ktorí na ňom pracujú od začiatku do konca. Aj keď nemáme financie na tlač, máme kvalitný obsah. To porota veľmi ocenila,“ uviedla šéfredaktorka Zumagu Nikola Kokiová. Redakcia by ešte chcela vylepšiť grafiku a obálku časopisu. „Teraz sú pre nás podstatné najmä technické veci, na obsahu neplánujeme nič meniť,“ dodala.

Školský časopis Zumag hneď v prvom roku svojho vzniku, v roku 2004, dostal cenu za grafiku. Získal ju v celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero. Odvtedy už niekoľko rokov obsadzuje prvé tri priečky v tejto súťaži s výnimkou posledných ročníkov.

Alexandra JurišováPridaj komentár