Študentský časopis ZUMAG si potrpí na kvalitu

Katedra žurnalistiky KU má niekoľko vzácnosti v oblasti médií. Jedným z nich je univerzitný časopis študentov Filozofickej fakulty – ZUMAG. Ten aj v tomto akademickom roku ponúkne svojim čitateľom atraktívne témy.

ZUMAG nemení stratégiu a zostáva pri starom osvedčenom koncepte. Aj napriek tomu pribudlo hneď niekoľko noviniek. Jednou z nich je zmena v tlačiarne. Katedra žurnalistiky sa tento rok bude podieľať na tlači časopisu samostatne, čo by malo mať za následok zvýšenie rýchlosti v tlačení. Keďže po minulé roky katedra spolupracovala s prešovským vydavateľstvom Michala Vaška, po novom to bude zásadným prevratom oproti predošlému obdobiu.

Redakcia má tiež v plánoch navýšiť počet čísel ZUMAGU. V minulosti to boli dve čísla za semester. Po novom by mali vychádzať už tri čísla do skúškového obdobia.

Novinkou je i zvýšený počet jedincov v kruhu redakcie. Členmi sa stali aj niektorí študenti z radov magisterského stupňa štúdia žurnalistiky, ktorí si na predmet ročníková práca zvolili práve printové médium. Spomínaní jednotlivci tak musia do univerzitného periodika aktívne prispievať svojou tvorbou. Šéfredaktorkou ostáva Nikola Kokiová. Grafiku má na starosti Jakub Habas.

Časopis ponúka čitateľom nasledovné rubriky: spravodajstvo, téma, reportáž, Erasmus, spoločnosť, šport, film, hudba a literatúra. Sústreďuje sa predovšetkým na dianie v školskom prostredí.

,,Tento rok sme sa rozhodli, že v športovej rubrike budú tri články. Jeden z nich sa bude týkať vždy slovenských športových talentov. V druhom čísle Zumagu sa môžu čitatelia tešiť na článok o začiatku najprestížnejšej hokejovej ligy NHL, ale aj na zhodnotenie slovenskej futbalovej reprezentácie v kvalifikácii o postup na MS 2014,“ uviedla nás do obrazu Simona Ivančáková, športová redaktorka v časopise ZUMAG.

,,V prvom čísle máme pripravenú reportáž z MS v cyklistike, ktoré sa uskutočnili v Taliansku. Priamo v centre diania sa nachádzali moji kolegovia, takže to bude obohatené o fotky a zážitky obidvoch mojich športových kolegov, „ dodala Simona.

Študentský časopis ZUMAG vychádza od roku 2004. Jeho názov vznikol v skratke od slovného spojenia žurnalistický magazín. Časopis sa prezentuje odľahčeným spôsobom a potrpí si na prvotriednych fotografiách. O tom, že ZUMAG je naozaj kvalitným svedčí aj fakt, že získal už radu ocenení v celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero, kde každoročne obhajuje tie najvyššie priečky.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: media.ku.skPridaj komentár