Tajné životy odkryli tabuizovanú tému domáceho násilia
Násilie v domácnosti si často uvedomíme až keď je neskoro. Len málo kto z nás nájde silu hovoriť o tomto probléme. Kniha Tajné životy od vydavateľstva Ikar priniesla hneď viacero príbehov týraných žien, ktoré našli silu zdôveriť sa so svojim tajným životom.
Je veľmi ťažké vyhnúť sa porovnávaniu seriálu a knihy. Čitatelia, ktorí už videli seriál a následne siahli po knihe, však mohli zostať mierne sklamaní. Prečo?
Autorka knihy Biba Bohinská uvádzala, že čitatelia vstúpia do osudov týraných žien hlbšie a dozvedia sa viac o motivácii konania jednotlivých postáv a odkryjú ich psychologické súvislosti. Až na pár výnimiek išlo prevažne len o prepísaný seriálový scenár do knižnej podoby.
V podstate čitatelia, ktorí nevideli Tajné životy v televízii, mohli byť z knihy nadšení, avšak na druhej strane fanúšikovia seriálu mohli zostať sklamaní. To, čo autorka sľúbila nad rámec seriálu, sa v knihe nachádzalo len zriedka.
Napriek tomu, že autorka knihy pridala aj postavy, ktoré sa do seriálu nedostali, išlo o veľmi nevýrazné postavy, ktoré dej zásadným spôsobom neovplyvnili. Ten, kto videl Tajné životy na televíznych obrazovkách, mohol pridané osoby dokonca aj prehliadnuť.
Keďže celý dej má rýchly spád, je možné, že čitatelia knihu prečítajú za pár dní, aj keď celkový počet strán knihy je viac ako tristo. Čitateľov do deja vtiahnu hneď úvodné strany. Postupne sa zoznámia so všetkými hlavnými postavami a spolu s nimi začnú odkrývať ich tajné životy.
Treba uznať, že seriál ako aj kniha priniesli nie ľahkú tému. O domácom týraní a násilí by sa však diskutovať rozhodne malo. Mnohí predpokladali, že keď seriál skončí, zabudne sa aj na túto tabuizovanú tému. Kniha však bola správne načasovaná. Vyšla hneď po skončení seriálu, čím téma násilia ostáva naďalej otvorená. Biba Bohinská dokonca sľubuje pokračovanie príbehu v ďalšej časti, ktorá je už vo fáze príprav.
Patrik Havran