Taliansky žurnalista Pizzigallo: Pre športového novinára je najdôležitejšia dôkladná príprava

Donedávna aktívny športový novinár Francesco Pizzigalla navštívil Katolícku univerzitu v Ružomberku, aby prednášal o športovej žurnalistike v Taliansku.

Katedra žurnalistiky zorganizovala 11. marca dve diskusie s bývalým futbalovým komentátorom Francescom Pizzigallom. Ten bližšie priblížil svoje poznatky, ktoré nazbieral v oblasti športu z krajiny na Apeninskom poloostrove, druhú prednášku venoval téme „krimi žurnalistika“.

Poslucháči si vypočuli od talianskeho rodáka rady, ktoré by mohli v budúcnosti využiť. ,,Podklady a príprava sú pre športových žurnalistov tým najdôležitejším,“ poukázal na hlavné dôvody úspechu novinára pre športovú oblasť.

Tiež dodal, že práca v športovej redakcii ho napĺňala, pretože prinášala dávku adrenalínu a ponúkla mu možnosť stretnúť mnoho zaujímavých ľudí z prostredia talianskeho futbalu. ,,Každý týždeň som bol v inom meste a robil rozhovory s hráčmi, na ktorých som sa dovtedy pozeral len cez televíznu obrazovku,“ prezradil Pizzigallo.

,,Stretnutie hodnotím kladne, pretože študenti žurnalistiky mali možnosť aspoň čiastočne počuť niektoré novinárske postupy a skúsenosti z praxe od v Taliansku pôsobiaceho novinára,“ povedal Peter Kravčák z katedry žurnalistiky. Podľa jeho slov sa v pozitívnom svetle dá vnímať aj tá skutočnosť, že obe prednášky boli v anglickom jazyku.

Študent žurnalistiky Peter vnímal diskusiu podobne: ,,Pre mňa to bolo užitočné z dvoch hľadísk. Po prvé som sa dozvedel, ako to chodí v praxi v športových redakciách či televíznych športových staniciach. Po druhé som si zlepšil znalosť angličtiny, nakoľko celá prednáška sa konala v cudzom jazyku.“

Francesco Pizzigallo vyštudoval masovú komunikáciu na univerzite v Bari. Medzi jeho pracovné pôsobiská patrili noviny il Resto del Carlino, tlačová agentúra LPS alebo futbalový portál bluenote.it. Pre rozhlasový a televízny kanál Studio 100 komentoval futbalové zápasy z najvyššej futbalovej súťaže v Taliansku – Serie A.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: http://juventiknows.com

 Pridaj komentár