Ťažký život v rokoch 1940-1945

Ružomberok- V stredu 8. Októbra  sa konala prednáška na tému: História koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau v rokoch 1940-1945. Táto prednáška mala priblížiť poslucháčom život v koncentračnom tábore. Zároveň malá byť pozývajúcou na zájazd Wadowice – Osvienčim.

 

Tak, ako je zvykom, každý týždeň organizovať aktivity v UPaC, tak ani tento týždeň sa nezaobišiel bez pestrého programu, počas celého týždňa. V stredu 8. Oktróbra sa konala prednáška na tému: História koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau v rokoch 1940-1945. Na prednášku bola pozvaná ako hosť zároveň aj ako prednášajúca Helena Palaťková. Historička priblížila prítomným hosťom, ako to vyzeralo a čo sa dialo v koncentračnom tábore. Človek, by sa ani nezamýšľal nad tým, čo všetko sa dialo a ako to celé prebiehalo v koncentračnom tábore.

„14. júna1940 vznikol koncentračný tábor na podnet Heinricha Himmlera nemeckého politika, ktorý bol zároveň blízky spolupracovník Adolfa Hitlera. Dĺžka života v tábore bola maximálne tri mesiace,“ povedala Palaťková.

V ďalšej časti svojej prednášky, priblížila stravovanie v koncentračnom tábore.

„Na raňajky dostávali čaj. Na obed, dostávali polievku z červenej repy. Polievka bola iba čisto zafarbená voda. Na večeru, dostali 20 deka chleba, ktorý bol často nedopečený. V nedeľu, dostávali tri uvarené zemiaky  v šupke,“ povedala na záver Palaťková.

Túto prednášku organizovalo UPaC. Organizátor chcel priblížiť poslucháčom život a dobu aká bola nastolená v rokoch 1940-1945. Ľudia môžu byť radi, že takáto tyrania nepretrváva do dnes. Táto prednáška mala byť motivujúca pred blížiacim sa zájazdom Wadowice – Osvienčim.

Autor: Simeon  Vass

 Pridaj komentár