Ukrajinskí študenti majú záujem o štúdium na Katolíckej univerzite v Ružomberku

Za vysokoškolským štúdiom na Slovensku prichádza čoraz viac mladých ľudí z Ukrajiny. Mnohí z nich si vyberajú práve KU v Ružomberku. Domáci študenti hodnotia príchod ukrajinských spolužiakov pozitívne.

Podľa prodekanky pre zahraničné vzťahy Pedagogickej fakulty KU Markéty Rusnákovej na PF KU v Ružomberku pripadá približne 100 študentov z Ukrajiny. Prodekanka však uviedla, že poskytovanie bližších informácií verejnosti nie je sprístupnené. Ukrajinci prejavujú najväčší záujem o štúdium pedagogiky a cudzích jazykov. Ministerstvo školstva SR uviedlo 1951 študujúcich ukrajinského štátneho občianstva v akademickom roku 2017/2018 na Slovensku.

Zoznamovanie slovenských a ukrajinských študentov prebieha len neoficiálne. Napriek spoločnému vyučovaniu a aktivitám je najväčšou prekážkou jazyková bariéra. Preto k priateľstvám medzi Slovákmi a Ukrajincami dochádza len zriedka. ,,Mám rada Slovensko. To, že som tu, vidím aj ako dobrú príležitosť spoznať tunajšie zvyky a kultúru. Ľudia sú tu skvelí, ale stále mám problém komunikovať po slovensky,“ tvrdí študentka učiteľstva talianskeho jazyka, angličtiny a literatúry Olexandra Tokariuk.

Dôvodmi pre voľbu KU v Ružomberku sú pre ukrajinských študentov podmienky a variabilita štúdia. ,,Pre mňa a mojich spolužiakov je podstatné získať medzinárodný diplom. Páčia sa mi hodiny a príležitosti štúdia. Prednášajú nám aj ľudia, ktorí plynule komunikujú cudzím jazykom. Som tu vďaka programu Free students, cez ktorý sa sem dostala väčšina z nás. V prvom ročníku bakalárskeho štúdia je asi 60 Ukrajincov,“ hovorí Olexandrina spolužiačka Maria Zosimenko. ,,Verím, že ma štúdium na KU pripraví na moju budúcu profesiu,’’ dopĺňa študent Alexey Tachibana. Spoluprácu medzi dvoma národmi rozvinula dohoda medzi vládou SR a Kabinetom ministrov Ukrajiny o uznávaní dokladov o vzdelaní.

Vysokoškoláci zo Slovenska považujú prítomnosť ukrajinských žiakov za prínosné. Argumentujú napríklad výhodami multikultúrnej spoločnosti. ,,Ak nám nerozumejú, aspoň precvičujeme angličtinu. Navyše sa radi dozvieme o živote v Ukrajine. Myslím si, že z prítomnosti viacerých kultúr na jednom mieste vzíde veľa úžitku,“ komentuje študentka pedagogiky Michaela Repáňová. ,,Veľa o nich nevieme, ale sú veľmi priateľskí a komunikatívni,“ dodal študent anglistiky a amerikanistiky Filip Avram.



Pridaj komentár