Univerzita by mala vyjsť zo svojej bubliny, vyzvala účastníčka konferencie KU21

Koncom októbra sa na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) uskutočnila konferencia o identite a poslaní univerzity.

Podujatie s názvom KU21 inicioval bývalý študent KU František Bartek. S organizáciou mu pomohli viacerí študenti a priatelia, ale aj vedenie univerzity.

Program konferencie rozdelili do viacerých blokov, v rámci ktorých vystúpili rôzni akademici, politici či ľudia, ktorí sa pričinili o vznik univerzity.

Veľkú pozornosť vzbudilo najmä vystúpenie poslankyne Veroniky Remišovej. „Práve Katolícka univerzita, na ktorej som istý čas pôsobila ako pedagóg, by mala byť iná. Mala by vyžarovať svetlo,“ povedala Remišová.

Okrem pochvalných slov nešetrila ani kritikou. „Univerzita síce vytvorila príjemné prostredie pre študentov či pedagógov, ale mala by vyjsť zo svojej bubliny. Nemalo by sa zabúdať, že by mala byť kultúrno-komunitným centrom aj pre široké okolie,“ zdôvodnila Remišová.

„Cieľom KU je pomôcť študentom stať sa plnými ľuďmi, integrovanými, vzdelanými kresťanmi a sekundárne odborníkmi v nejakej konkrétnej oblasti,“ vyjadril svoje presvedčenia predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa Juraj Šúst, podľa ktorého univerzita tento cieľ napĺňa len čiastočne.

„Ak má Ružomberok prilákať dobrých študentov a učiteľov, základnou úlohou je vytvoriť pre nich príťažlivý univerzitný areál, kampus, kde budú študenti a učitelia bývať, študovať, modliť sa, športovať, chodiť do spoločnosti,“ odporučil Šúst.

„Som veľmi rád, že sa podarilo zorganizovať niečo, čo by mohlo napomôcť univerzite rásť. Bol to skvelý čas, ktorý sme venovali spoločnému premýšľaniu nad poslaním univerzity,“ zhodnotil podujatie KU21 organizátor František Bartek.

Anna Zábojníková, Ivana SkysľakováPridaj komentár