Univerzitné PULZ rádio uspelo na Radiorallye 2018 aj vďaka svojej bojovnosti a odvahe

V Prešove sa stretlo desať amatérskych rádií, aby ukázalo svoju tvorbu. Aj napriek tomu, že PULZ rádio už dlhší čas nevysiela, na súťaži uspelo. 

Súťaž amatérskych rozhlasových štúdií Radiorallye 2018 sa konala v Prešove od 21. do 25.marca.  Rádia hostilo internátne rozhlasové štúdio Rádio PaF.

Uvažovali, či sa vôbec zúčastniť

PULZ rádio nevysiela kvôli technickým problémom už takmer rok. Najväčším problémom bolo zlyhanie počítača. ,,Filozofická fakulta nám poskytla nový počítač, no s ním sme nemohli synchronizovať náš starý vysielací program, ktorý je pre vysielanie nevyhnutný. Momentálne riešime s fakultou kúpu nového softvéru, ktorý nám už poskytne priestor na plnohodnotnú prácu“, upresnila riaditeľka PULZ rádia Petra Mikulajčíková. Dodala, že táto situácia sa pohla vpred hlavne vďaka vedúcemu katedry žurnalistiky Pavlovi Izraelovi, ktorému záleží na tom, aby  rádio fungovalo.

Keď sa blížil čas odoslania nahrávok do súťaže, tím rádia uvažoval, či sa vôbec zúčastniť. ,,Aj keď nevysielame, sme skupinka ľudí, ktorá chce naozaj pracovať a má záujem urobiť niečo nielen pre seba, ale aj pre študentský rozhlas. Rozhodli sme sa poslať nahrávky, aj keď nesúťažne“, vysvetlila riaditeľka Petra. Po príchode do dejiska súťaže však bolo rádiu umožnené riadne súťažiť a to najmä vďaka férovosti a odvahe.

Nielen ceny, ale aj skúsenosti

PULZ rádiu sa podarilo získať v rovnakej kategórii diplom za prvé miesto a diplom od predsedu poroty Ľuboša Kasalu. Okrem toho sa z desiatich zúčastnených rádií umiestnilo dvakrát na druhom a päťkrát na treťom mieste v ostatných kategóriách.
,, Na Radioralley bolo super, hlavne kvôli tomu, že sme dostali podporu od profesionálov, že to, čo robíme, robíme dobre a máme v tom pokračovať, čo sa vlastne odrazilo aj na výsledkoch zo súťaže. Dodalo nám to novú silu pokračovať v tom aj napriek tomu, že už dlhšie nevysielame“, prezradila vedúca spravodajstva Lenka Farkašová.

Porotu, ktorá zastupovala Slovenský rozhlas RTVS, Český rozhlas Radiožurnál, Fun rádio a Rádio Košice, si PULZ rádio získalo hlavne ich odvahou a bojovnosťou. ,,Tento rok bol pre nás na súťaži Rádiorallye veľmi znamenitý. Nielen porota nám dodala odvahu bojovať za to, čo chceme robiť. Sme skupina ľudí, ktorá na sebe chce pracovať a nielen pozitívna, ale aj negatívna spätná väzba nás posúva vpred“, priznala Petra Mikulajčíková.

Návrat vysielania

Aj napriek tomu, že je rádio už dlhší čas mimo prevádzky, chystá svoj návrat. Tento rok plánuje už len tzv. „freestyle“ vysielanie, dôležité je však získať vysielací softvér. Podľa slov riaditeľky PULZ rádia im univerzita vychádza v ústrety a vďaka tomu už bude môcť rádio naplno rozbehnúť vysielanie. „Niekoľkokrát sme sľubovali návrat, no momentálne sme k nemu najbližšie, ako inokedy predtým“, upresnila Mikulajčíková.

Na súťaži sa každý rok stretávajú amatérske univerzitné vysokoškolské a internátne rozhlasové štúdiá zo Slovenskej a z Českej republiky. Cieľom súťaže Rádiorallye je prezentovať najkvalitnejšiu tvorbu, program a vysielanie konkrétnych rádií. Nahrávky je potrebné zaradiť do jednotlivých kategórií, ktoré majú samostatné podmienky. Ak ich nahrávka spĺňa, môže byť hodnotená a ocenená porotou a členmi ostatných rádií.Pridaj komentár