Úvod biatlonovej sezóny vo švédskom Ostersunde

Biatlonoví priaznivci sa dočkali. V nedeľu 25. novembra sa začal nový ročník SP v biatlone. Tradične sa dejiskom úvodu sezóny stal švédsky Ostersund. Obhajcovia celkového prvenstva z minulej sezóny sú Francúz Martin Fourcade a Nemka Magdalena Neunerová. Držiteľka veľkého kryštálového glóbusu  však po minulej úspešnej sezóne ukončila kariéru. Mená favoritov sa však nezmenili a zastúpenie v štartovom poli majú aj slovenský reprezentanti.

Prvou súťažou nového ročníka SP bola divácky atraktívna zmiešaná štafeta. Disciplína, ktorá sa teší stále väčšej popularite priniesla zaujímavé súboje na trati i na strelnici. Z 24-člennej skupiny tímov sa najviac darilo reprezentantom Ruska (Zaitseva, Vilukhina, Volkov, Ustyugov), ktorí zvíťazili s 21-sekundovým náskokom pred tímom Nórska. Tretiu priečku obsadili biatlonisti Českej republiky. Slovenský tím, v zložení Gereková, Kuzminová, Matiaško, Kazár  skončil na 11. priečke, keď musel až 13-krát dobýjať  a na poslednej streľbe išiel Kazár navyše na trestné kolo.

Program úvodu sezóny pokračoval v stredu 28.11. vystvalostnými pretekmi mužov na 20 km. Víťazom sa stal obhajca trofeje z minulej sezóny Martin Fourcade. Dvadsaťštyriročný Francúz si pripísal 15. výhru vo SP. Na druhého Rakúšana Landertingera mal náskok 12 sekúnd, tretí skončil Nemec Lesser so stratou 22 sekúnd. Zo slovenských reprezentantov sa najviac darilo Miroslavovi Matiaškovi, ktorý skončil na 13. mieste s jedným chybným výstrelom. Z ďalších Slovákov bol  Matej Kazár 17., Tomáš Hasilla 88. a Martin Očenáš 90. Na druhý deň čakali vytrvalostné preteky aj ženy. Dišanciu 15 km zvládla najlepšie Nórka Tora Bergerová. Jedna z najväčších favoritiek na celkové prvanstvo trafila všetkých 20 terčov a s vyše minútovým náskokom vyhrala pred Domračevovou s Bieloruska. Tretia skončila Ruska Glazyrinová. Veľmi dobre sa viedlo aj najúspešnejšej slovenskej biatlonistke Anastazií Kuzminovej. Tá po prvej, bezchybnej, streleckej položke viedla priebežné poradie, v nasledujúcich troch streľbách urobila zakaždým jednu chybu a nakoniec skončila 12.

Počas víkendu pokračoval program  najprv v sobotu pretekmi šprintu mužov na 10 km a žien na 7,5 km. V mužskej súťaži sa očakával ďalší skvelý výkon Martina Fourcada. Ten však chyboval trikrát a dal tak šancu na výhru iním. Najlepšie sa s nástrahami trate vysporiadal Kanaďan Jean Phillpie Leguellec, ktorý po čistej streľbe vyhral pred Boeufom z Francúzska a Rakúšanom Sumannom. Zo Slovákov skončil najlepšie Tomáš Hasilla na 47. priečke. Zaujímavá situácia nastala pri druhej streľbe, keď  Švéd Bergman netrafil všetkých päť terčov a Nór Bjoerdalen, len pár sekúnd po ňom minul 4-krát, čím sa obaja pripravili o šancu na víťazstvo. V súťaži žien sa potvrdila dominancia Tori Bergerovej, ktorá si pripísala druhú výhru v novom ročníku. Druhá skončila Pidrushinová z Ukrajiny, tretia bola Ruska Vilukhinová. O skvelý výsledok sa postarala Jana Gereková, ktorá s jednou chybou obsadila skvelé 6. miesto. Body do SP získala aj Kuzminová, ktorá skončila devätnásta.

V nedeľňajšom programe sa v stíhacích pretekoch predstavili najprv muži. Ako prvý sa na trať dostal víťaz včerajších pretekov Leguellec. Ten po prvej streleckej položke ostal na prvom mieste, v druhej však chyboval a na čelo sa dostala trojčlenná skupinka v zložení Birnbacher, Ustyugov a Svendsen. Pred treťou streľbou sa k nim pridal aj Fourcade. Jedine Rus Ustyugov pálil čisto a tak sa pred poslednou položkou v stoji dostal s malým náskokom do vedenia. Na poslednej streľbe však spravil dve chyby a tak si to medzi sebou v boji o víťaztvo rozdali Fourcade a Birnbacher. V bežeckom súboji bol nakoniec rýchlejší Francúz, ktorý vyhral s náskokom 0,7 sekundy pred nemeckým biatlonistom. Tretí skončil brat Nasti Kuzminovej Anton Šipulin z Ruska. Slováci dnes na body nedosiahli, najlepší bol Tomáš Hasilla na 48. mieste. V ženskej časti vyštartovala ako prvá najväčšia favoritka Nórka Bergerová, 17 sekúnd pred Pidrushinovou s Ukrajiny. Skúsená 31-ročná Bergerová opäť potvrdila svoju skvelú formu a systémom štart-cieľ vyhrala. Na štyroch streleckých položkách minula iba jeden terč  a s náskokom 30 sekúnd si prišla víťazný hetrik. Druhá skončila Daria Domračevová z Bieloruska, ktorá rovnako ako Bergerová minula len jeden terč, no bežecky na Nórku nestačila. Tretia skončila, strelecky bezchybná, Nemka Henkelová. Na rozdiel od mužov, medzi ženami  malo výraznu stopu aj Slovensko. Anastazia Kuzminová skončila aj napriek 4 chybám na skvelom 8. mieste, druhá zo Sloveniek Jana Gereková bola desiata.

Na čele celkového poradia SP sú Francúz Martin Fourcade a Nórka Tora Bergerová. Najbližšie sa biatlonisti predstavia už budúci víkend v rakúskom Hochfilzene.