V UPaC sa diskutovalo o manželstve a jeho ústavnej ochrane

dilongV rámci kampane ku Dňu počatého dieťaťa sa v UPaC  konala prednáška a diskusia s Martinom Dilongom, právnikom a expertom na ľudské práva.

Martin Dilong prišiel v stredu 26. marca prednášať na viacero tém, ako je čistý vzťah, ústavná ochrana manželstva, či ľudská dôstojnosť. Na pôde KU ho privítal otec Stanislav Dulák a pozval prítomných k diskusii. Dilong pripomenul dôležitosť čistoty pred manželstvom. „Chcem vás povzbudiť, dá sa žiť čisto. Aj napriek pádom treba ísť ďalej,“ uviedol Dilong.

Prevažne mladému publiku priblížil skúsenosti z vlastného manželského života a spomenul tipy, ako rozvíjať manželskú lásku. Treba si nájsť čas na komunikáciu, modlitbu a pozornosť, pripomenul Dilong.

Dotkol sa i návrhu novely ústavy, ktorý sám spolu s kolegami z KDH pripravoval. Podľa Dilonga je zákon o rodine dobrý, ale manželstvo potrebuje silnejšiu ochranu, zakotvenie v ústave.  Je to hrad, ktorý treba poriadne chrániť. Ako právnik zodpovedal na otázky týkajúce sa ľudských práv. Upozornil, že právo na život je základné právo človeka. Ak ono chýba, ostatné práva strácajú zmysel.

V súvislosti s ľudskými právami uviedol Dilong tri skupiny obyvateľov, ktoré sú reálne diskriminované: mladí ľudia prichádzajúci do prvého zamestnania, matky v snahe vrátiť sa do práce a ľudia po 50.roku života, ktorí už nie sú pre zamestnávateľov atraktívni. „Je potreba riešiť otázku zamestnanosti, práva na prácu,“ zdôraznil Dilong.

Prednáška bola doplnená o hudobné vystúpenie gitarového dua študentov KU. Študenti uvítali prednášku na aktuálne témy. „Veľmi sa mi páčilo, že hovoril z vlastnej skúsenosti a žije hodnotami . Takisto dal nám, mladým, príklad svedectvom so svojho života,“ reagovala študentka Paulína.

Martin Dilong je právnikom, politikom a členom združenia Fórum pre verejné otázky. Podporuje obmedzovanie hazardných hier. V nastávajúcich voľbách do Európskeho parlamentu sa uchádza o mandát na kandidátke KDH.

Mária Šumichrastová

foto: internetPridaj komentár