Výstava s kresťanskou tematikou v židovskej synagóge potešila oči i ducha

Fotografie patria medzi zobrazenia, pri ktorých sa človek dokáže zamyslieť nad mnohými skutočnosťami, vieru nevynímajúc. V ružomberskej synagóge v rámci Týždňa kresťanskej kultúry vyhlásili víťazov fotografickej súťaže Svet očami viery, ktorú organizovalo občianske združenie Výchova umením, mesto Ružomberok, Katolícka univerzita v Ružomberku a Spoločnosť Ježišova.

Fotosúťaž bola pôvodne myslená len pre Ružomberok a okolie, ale keď o súťaži informovali aj na internete, zapojilo sa celé Slovensko. V troch kategóriách súťažilo spolu 33 fotografov, ktorí odovzdali dokopy 335 fotografií. Všetky fotografie boli v digitálnej podobe a odborná porota, ktorú viedol Jozef Sedlák, mala za úlohu z nich vybrať tie najhodnotnejšie.

Vernisáž výstavy Svet očami viery, Zdroj: Robert Švec, KU

Vernisáž výstavy Svet očami viery, Zdroj: Robert Švec, KU

Prvú kategóriu tvorila téma Sakrálneho motívu. Tretiu cenu v tejto kategórii získala fotografia s názvom Zdroje, ktorá bola vyhotovená v Križovanoch nad Dudváhom a jej autorom bol Vladimír Ondrejička z Trnavy. Druhú cenu získala fotografia Nezabúdajme z Vlkolínca od Antona Sabuky. Víťazom v tejto kategórii sa stala fotka Eli Eli Lama Sabachtani od Jakuba Halčáka. Vyhotovená bola v Liptovskej Lužnej.

Druhú kategóriu tvorili fotografie s tematikou Viera v živote človeka. Tretiu cenu v tejto kategórii získala fotografia z púte s názvom Výstup na Križavec z Medžugoria od Geribaldy Darmovej. Na druhej pozícii sa umiestnila fotka Ako sa voláš, ktorá bola vyhotovená v Taliansku od Jakuba Halčáka, ktorý sa stal víťazom v prvej kategórii. Vzhľadom k tomu, že porota k jednotlivým fotografiám nemala priložené aj mená ich autorov, fotografi sa mohli umiestniť aj viackrát v jednotlivých kategóriách. Víťazom tejto kategórie sa stala fotografia od Jirka Salzmana s názvom Modlitba, na ktorej sú Levočské vrchy.

3. cena v kategórii Viera v živote človeka, Vilibalda Darmová, Zdroj: Robert Švec, KU

3. cena v kategórii Viera v živote človeka, Vilibalda Darmová, Zdroj: Robert Švec, KU

Bol som milo prekvapený z ocenenia, lebo keď som našiel na internete, že mesto Ružomberok vyhlasuje fotografickú súťaž, tak som si pozrel svoj archív, kde ukladám fotografie, ktoré sa mi páčia, a povedal som si, že pošlem nejaké, ale žeby som vyhral, s tým som vonkoncom nepočítal. Viera je môj život a sám som ako katechét upevňoval vieru do hlavičiek svojím deťom,“ poznamenal Jakub Halčák, víťaz prvej kategórie, a ocenený druhou priečkou v druhej kategórii.

IMG_20160511_205928

1. cena kategórie Sakrálny motív, Jakub Halčák, Zdroj: Robert Švec, KU

Posledná kategória, Príroda, obsahovala najväčší počet fotografií. Do tejto kategórie bolo zaslaných 139 fotiek. Tretie miesto tu získal Anton Sabuka s fotografiou, ktorá niesla názov Vedieť počúvať, ktorú zhotovil pri Vlkolínci a nachádza sa na nej medvedica s mláďaťom. Druhé miesto zaujala Denisa Matejdeszová s fotografiou Strength, ktorú vyhotovila v nórskom meste Lifjell. Víťazom v tejto kategórii sa stal Matúš Matušák, s fotografiou, ktorá nesie názov Splnená túžba je strom života, ktorá bola zhotovená v Liptovskej Lužnej.

Spoločnosť Ježišova ocenila fotografiu od Jirky Salzmana s názvom Cestou za uznaním, ktorá bola vyhotovená v Červenom kláštore. Cenu primátora mesta dostala Barbora Jarinová za fotografiu Vzťah k prírode. Jana Kašticová si za svoju fotku Láska je na kríži, ktorú vyhotovila v Kežmarku, odnáša cenu rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Páčilo sa mi dielo od fotografky Balážovej – Hľa tvoja matka, hľa tvoj syn, pretože vyzerá autenticky, ako keby tam autorka skutočne bola a odfotila Máriu s Ježišom pod krížom, ako keby odcestovala v čase 2000 rokov dozadu,“ poznamenala Martina (29), absolventka KU v Ružomberku.

Mareka (28), absolventa UK v Bratislave, zaujala fotografia od Denisy Matejdeszovej pod názvom Strength a fotografia od Miroslava Sanigu, na ktorej sú zobrazené lúče slnka prenikajúce cez konáre stromov. „Oslovil ma zmysel pre detail, to ako autor zachytil detail v prírode“.Pridaj komentár