Začal sa 40-dňový pôst

Po fašiangovom období nastalo obdobie pôstu. Začalo popolcovou stredou a bude trvať 40 dní.

 

     Pre rímskokatolíkov je Popolcová streda prvým dňom pôstneho obdobia. Aj UPaC na KU pre študentov v stredu 5. marca pripravilo dve sväté omše, ktoré boli priamo na KU v Kaplnke sv. Alberta. Oneskorenci mohli ísť na omše do Kostola sv. Rodiny v Rybárpoli.

Okrem omší čakajú pre študentov KU dva druhy aktivít. Prvou budú klasické náboženské krížové cesty a sväté omše. „Dôraz budeme dávať na sviatosť zmierenia, aby ľudia a zamestnanci častejšie využili túto možnosť,“ vyjadril sa k plánovaným akciám otec Dušan Galica. „Takou zvláštnou aktivitou by boli myšlienky na zamyslenie.“ Chystaný program môžete nájsť aj na nástenkách na jednotlivých fakultách.

Podľa otca Galicu v sebe pôstne obdobie nesie nekonečnú nádej. Prirovnáva ho k tehotenstvu. „ Aj v ňom môžu byť rôzne problémy a ťažkosti a predsa radosť po pôrode, keď držíte dieťa v náručí, je krásna,“ dodal.

Každý z nás vníma tento čas iným spôsobom. „Pôst rešpektujem ako kresťanský zvyk, ale sama by som ani len netrúfla povedať, kedy v roku sa začína a kedy sa končí. To znamená, že ho vôbec nedodržiavam,“ povedala študentka filozofickej fakulty.

Študentka z Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha sa vyjadrila takto: „Pôst je pre mňa čas kedy sa viac zamýšľam nad mojím vzťahom k Bohu. Kresťania by sa mali vzdať vecí, ktoré nás od neho oddeľujú a tráviť viac času napr. modlitbou, alebo čítaním sv. písma.“

 

Popolcová streda, alebo „špinavá streda,“ ako ju volajú ľudia na dedinách,  každý rok pripadá na iný dátum. Jej termín je stanovený na 40. deň pred Veľkou nocou. Tento rok sa pôst začal 5. marca.

 

Alžbeta Ladňáková 

foto: http://www.putnici.sk/news/6311 Pridaj komentár