Koľko míňame na štúdium ?

O tom, že vzdelanie je v dnešnej dobe vyžadované takmer vo všetkých sférach, nemusíme ani diskutovať. Základom dobrej práce je kvalitné vzdelanie.  Vieme to aj my – študenti. No ako draho nás stojí toto získavanie vedomostí ?

Študentský život v jednotlivých mestách je cenovo rozdielny. Ako je to v Ružomberku, Banskej Bystrici a Nitre sme sa pýtali študentov škôl v jednotlivých mestách.

„Študujem v Ružomberku a bývam na kolégiu. To ma stojí okolo 70 eur a s peniazmi, ktoré mám, pokryjem všetko bez problémov a snažím sa ušetriť si. Dá sa to tu zvládať. Predsa len, život v Ružomberku je cenovo neporovnateľný s Bratislavou. Akurát zisťujem, že potraviny nie sú tak lacné,“ povedala študentka žurnalistiky, Anna.

Inak to vidí Dominika, študentka Unierzity Konštantína Filozofa, pre ktorú je študentský život v Nitre pridrahý: „Internáty v Nitre sú veľmi lacné , no na stravu a dochádzanie zo Žiliny miniem veľa. Školu mám celkom ďaleko, využívam mestskú dopravu a povedala by som, že do tej dávam veľké peniaze na to, že je to MHD – čka. Mesačné výdaje na školu sú u mňa približne 160 eur.“ 

 Rovnaký názor má aj študentka cestovného ruchu v Banskej Bystrici (Univerzita Mateja Bela): „Myslím si, že študentský život je vo všeobecnosti drahá záležitosť. internát, dochádzanie, stravovanie, nejaké tie peniaze do mesta. Na internáte síce nebývam, no strava a cestovanie ma stoja približne 80 eur mesačne, čo si myslím, je celkom dosť.“

 

Ako si zarábajú študenti KU na štúdium ?

„Rodičia ma podporujú finančne, čo sa internátu a cestovania týka. Chcú, aby som si svoje peniaze radšej ušetrila. Tie si zarobím vždy na nejakej letnej brigáde,“ doplnila Anna.

Letné brigády sú najčastejším zdrojom príjmu študentov. Potvrdzuje to aj Martin, študent žurnalistiky:  „Brigádnikom som každé leto. Cez školu je omnoho náročnejšie nájsť si nejaký vedľajší príjem a hlavne stíhať to. Minulé leto som bol v Nemecku.  Síce mi rodičia platia štúdium, občas im z našetreného pomôžem.“

Brigáda počas semestra je omnoho náročnejšia, no nie je taký veľký problém stíhať to. „Snažím sa čo najmenej finančne zaťažovať rodičov a tak v lete pracujem v jednej reštaurácii a počas semestra sa snažím robiť hlavne cez víkendy. Pracujem v KII, kde ponúkajú brigádnické práce počas víkendu najmä stredoškolákom a vysokoškolákom,“ prezradila nám študentka prvého ročníka politológie na Katolíckej univerzite.



Pridaj komentár