Osvienčim – miesto, kde tuhne v žilách krv
Univerzitné pastoračné centrum (UPaC) v Ružomberku plánuje 18. októbra púť Wadovice- Osvienčim. V miestnosti UPaC pripravilo malú predpremiéru toho, čo všetko nás čaká v Osvienčime.
Ružomberok, 8.október. Históriou koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau v rokoch 1940 – 1945 sa snažila PhDr. Helena Palaťková, PhD priblížiť zmysel smutne známeho nemeckého vyhladzovacieho tábora v dobe nacizmu. Poslucháčmi boli najmä študenti histórie a žurnalistiky, no predovšetkým nadšenci do historickým tém a samozrejme tí, ktorých zaujímalo, čo všetko ich v Osvienčime čaká.
Najzaujímavejšou informáciu, ktorou nás Helena Palaťková prinútila nielen počúvať ale aj pokrútiť hlavou bola tá, že do koncentračného tábora Auschwitz- Birkenau bolo deportovaných 1,3 milióna ľudí. Z toho len 4OO útekov bolo úspešných. ,,Treba brať na vedomie, že deportované neboli len skupiny židov. Boli to aj skupiny homosexuálov, príslušníkov niektorých slovanských národov, obyvateľov Juhoslávie, Rómov, ľudí s telesným či duševným postihnutím, politických odporcov nacizmu z radov komunistov, anarchistov a demokratov“ poznamenala pani Palaťková.
,,Táto téma mi vždy pripomenie kam až dokáže zájsť ľudské zúfalstvo. Vždy ma zaujímala história. Sedieť na gauči v čajovni a počúvať prednášku bolo fajn,“ povedala účastníčka Petra.
Osvienčim sa zapísal do histórie ako miesto, kam sa deportovali ľudia, ktorých už nič nečakalo. Pre obrovské množstvo nevinných ľudí, ktorí boli súčasťou holokaustu sa stal tento koncentračný tábor miestom smrti. Životy tých, ktorým sa úspešne podarilo utiecť budú navždy poznačené strachom a bolesťou.
Zábojníková Anna