Pohľad z vtáčej perspektívy

Úlomky z denníka štrnásťročného dievčaťa, hľadanie zmyslu života alebo pohľad malého dievčaťa na veľké veci. Všetko toto možno napísať o  knihe Jany Juráňovej – Iba baba. Ťažšie sa už opisuje dej, napokon aj anotácie v knižniciach sa zmôžu len na konštatovanie, že Justína vlastne nie je Justína ale Sojka, a že v knihe sú aj vlastné interpretácie ľudových rozprávok. Ale poďme pekne poporiadku.

Kniha od začiatku otvára pred čitateľom myšlienkové pochody štrnásťročnej Sojky. Sojka však na svoj vek pôsobí ako ostrieľaná slečna, ktorá by dokázala vyhrať súboj s nejedným intelektuálom. Sojka veľa sníva, rojčí, veľa číta ale hlavne premýšľa. Skutočnosť, že má len štrnásť rokov čitateľ autorke neuverí už na prvej strane: „Keď je všetka sila ženy alebo dievčaťa len vo vlasoch, je to veľké riziko. Aj Samson na to doplatil, a to ani nebol žena.“

Sojka často uvažuje o vydaji. Nevie sa rozhodnúť, či sa vydať alebo nie, či je vydaj skutočným šťastím a či chce byť dobrou a poslušnou manželkou rodiacou deti. Svoju životnú cestu si predstavuje inak. Ak si odmyslíme, že Sojka je malé dievčatko, knihu môžeme považovať za autobiografické dielo. V tomto prípade nejde o vonkajší opis, ale opis vnútorného sveta autorky.

V knihe je málo priamej reči, Sojka viac opisuje a vedie vnútorné dialógy. Text je písaný neosobne, v tretej osobe, čo budí dojem, ako by dej opisoval niekto celkom iný. Jednotlivé časti textu na seba nenadväzujú chronologicky, ale logicky. Na viacerých miestach má Juráňová jemné erotické narážky, bez ktorých by sa Sojka určite zaobišla. Rada sa hrá so slovíčkami: „tá princezná z Benátok porodila tomu uhorskému šľachticovi deti. Chudera princezná, ani ich len sebe nemohla porodiť. Sojka rozmýšľa, či mama porodila ju a brata jej otcovi, alebo ako to je.“

Príjemným spestrením sú Juráňovej vlastné verzie ľudových rozprávok. Rozprávky s dianím súvisia len okrajovo, robia akúsi reklamnú pauzu medzi myšlienkami. Tak napríklad červenú čiapočku takmer zje zlý horár a ona na neho zaútočí sprejom proti škodcom.

Iba baba nie je tak celkom pre deti, možno skôr pre mládež. Nezaujme dynamickým dejom, ale poteší myšlienkami. Kniha nie je hrubá, takže ju zvládnu aj tí, ktorí beletriu naposledy čítali na strednej škole.

 



Pridaj komentár