Kupec Benátsky v podaní Art Academy

Divadelníci z Art Academy predstavili premiéru skvelej divadelnej hry o sile priateľstva, moci peňazí, o pomste, milosrdenstve a ako inak, o láske a viere vo víťazstvo zdravého rozumu. S kontroverznou Shakespearovou hrou Merchant of venice (Kupec Benátsky) si poradila režisérka Tatiana Husárová. Premiéra bola v  podaní hercov z Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade.

Krásne predstavenie kombinované s výbornými hercami. Na mnohých ani nebolo vidieť, že to bola ich divadelná premiéra. Tragikomédiu zahrali amatérski herci v anglickom jazyku. Študenti majú možnosť rozvíjať svoje jazykové schopnosti, ako aj komunikáciu v cudzom jazyku. Sú to ešte študenti a majú sa ešte veľa čo zlepšovať, majú sa kam vyvíjať.

V sále vytvorili herci famóznu atmosféru. Medzi kresťanmi a Židmi vládne odporná nenávisť. Kupec Benátsky, chce pomôcť priateľovi Bassaniovi. Ten sa zamiloval do krásnej Portie a potrebuje peniaze, lebo sa nenarodil v zámožnejšej rodine. Antonio sa teda vydáva za pomstychtivým úžerníkom Shylockom. Ten na pôžičku pristúpi, no za zvláštnych podmienok… Hlavný herec Tadeáš Tauchin, ktorý hral postavu starého Žida Shylocka, pracujúceho s peniazmi sa vžil do role. Privolali si ho odohrať túto rolu, lebo z kruhu profesionálnych hercov sa na to hodil najlepšie, aj podľa režisérky, ale aj podľa potlesku divákov.

Študentov režisérka obsadila do známej hry plnej nečakaných situácii. 28 ľudí sa podieľalo na príprave Kupca Benátského. Kostýmy (Mária Lisoňová) boli správne zamerané na historické obdobie a rok 1596.

Živá hudba v podaní renesančných coverov moderných hitov spestrovala anglické divadelné  prevedenie Shakespearovej hry. Okrem hudobníkov hrajúcich na dvoch gitarách, bicích, ukulele i na klavíri dokresľoval dej aj historický svadobný tanec pri jednej scéne v podaní hereckých dvojíc. Kupec Benátsky je pre diváka výnimočný zážitok. Príde si na svoje aj náročnejší obdivovateľ divadelného umenia.

Andrea BašistováPridaj komentár