Peter Sedlák predstavil na KU fotodokument Svietienie

Vo výstavnej sále rektorátu KU sa konala výstava s názvom Svietiene. Jej autorom bol karikaturista a grafik Peter Sedlák.

Ružomberok – Fotodokument Svietienie mal svoju premiéru na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Fotografie s cirkevným motívom nafotil Peter Sedlák, ktorý bol osobne prítomný na tejto vernisáži.

Vo svojom príhovore prezradil, čo znamená toto špecifické pomenovanie. „Názov Svietienie vystihuje to, čo som chcel týmito fotkami povedať. Chcel som zachytiť životy veriacich ľudí, ktorých dni sú svetlé, ale aj tmavé,“ rozhovoril sa umelec. „,Všetko som fotil jednoducho na čiernobiely analógový materiál, ktorý zachytáva práve to svetlo a tmu.“

Čo ho k takémuto druhu dokumentu viedlo? „Sám nie som profesionálny fotograf, ale fotografujem už dlhé roky,“ priblížil svoje začiatky. „Veľký vplyv na nafotenie mal môj osobný príbeh upadnutia a vstávania. Vďaka nemu som sa vrátil do detských čias, kedy som ako sedemročný s otcom vyvolal v tmavej komore prvé fotky. Teraz sa to vyplavilo na povrch,“ zakončil Peter Sedlák.

Materiály na prípravu týchto fotiek hľadal približne rok. Tak dlho mu trvala aj samotná  úprava. Z dokopy 1200 záberov vybral 30 tých najlepších.

„Výstava pána Sedláka ma veľmi zaujala. Jeho fotografie poukazujú na neľahký život ľudí,“ rozhovorila sa študentka žurnalistiky Jana. „Najviac vyzdvihujem, že tie fotky sú čiernobiele. Dodávajú tomu cit a emócie.“ dodala na záver.

Výstavu Svietienie budú môcť návštevníci zhliadnuť od 17. marca do 3. apríla v Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Peter Sedlák vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach, konkrétne odbor reštaurovanie nástenných malieb a sgrafít a neskôr na pedagogickej fakulte odbor učiteľstvo (slovenský jazyk a výtvarná výchova). Po skončení štúdia pôsobil ako pedagóg a reštaurátor. Momentálne sa venuje kreslenému humoru, grafickému dizajnu, ilustrácii a fotografii.Pridaj komentár